Čím se liší nebankovní hypotéky od těch klasických

Mít vlastní bydlení, ať už dům nebo byt, je snem asi každého člověka. Zvláště mladí lidé si představují, že se přestěhují do vlastního, jen co dostudují a najdou si práci. Ovšem realita tak růžová obvykle nebývá. Cena nemovitostí není zrovna nejmenší, a pokud tedy rodiče již několik let za tímto účelem nespoří, je málo pravděpodobné, že člověk bude mít dostatek peněz.

 

V tomto případě může být řešením hypotéka. Co to je? Jedná se o účelovou půjčku, určenou na koupi předem vybrané nemovitosti. Ovšem, jak zjistí každý, kdo se začne o tuto problematiku hlouběji zajímat, existuje mnoho druhů a typů.

 

hypoteka3

                                    

Pro začátek si řekněme, že podle toho, kdo je poskytovatel, můžeme mít buď bankovní, nebo nebankovní hypotéky Hypotéka bez registru. Obě mají své výhody a nevýhody a obě jsou poměrně často používané. Jaké jsou však mezi nimi rozdíly?

 

V první řadě je nutné říci, že u té bankovní máte větší jistotu, že vše bude tak, jak má. Je mnohem spolehlivější a je také mnohem méně pravděpodobné, že daná společnost zkrachuje. Na druhou stranu nebankovní má mnohem větší volnost a nabízí mnohem širší spektrum produktů.

 

hypoteka4

 

Nebankovní typ obvykle volí ti, kteří byli v bance odmítnuti, nebo ti, co vědí, že odmítnuti budou. Jsou to obvykle lidé s nižším příjmem nebo se záznamem v registru dlužníků. Banky totiž mají striktní zákaz takovýmto lidem poskytovat jakýkoliv typ půjčky.

 

Jak již bylo řečeno, nebankovní společnosti mají regulace mnohem volnější. Není tedy pro ně problémem poskytnout hypotéku i těm, jejichž finanční situace není zrovna ideální, či těm, kteří již mají někde sjednanou nějakou půjčku, kterou splácí.

 

Je samozřejmé, že to pro danou firmu představuje riziko. Koneckonců se může snadno stát, že dlužník nebude platit. Avšak proti této variantě se chrání hned několika způsoby, z nichž jedním je výška úroků a poplatků, která je vyšší než obvykle.

 

Ať už se však rozhodnete jakkoliv, mějte na paměti, že jde pouze o vaše peníze. Zvažte tedy, zda je to skutečně dobrý nápad.