Jak zvládnout prvňáčka a jeho nástup do školy

Po prázdninách se opět otevřou brány školních zařízení a nastane nový školní rok. Pro děti, které nejdou do školy poprvé to taková neznámá nebude, ale horší je to s malými prvňáčky. Máte doma jednoho? Neděste se toho. Všechno se dá zvládnout, ale úplně snadné to nebude. Hodně záleží i na samotném dítěti, jak se s novou úlohou popere. Přeci jen už to nebude to dítko, které si jde do školky hrát. Vě škole jde o učení, disciplínu a samostatnost. Zorganizovat všechno tak, abyste to ulehčili dítěti samotnému i sobě, není žádný med, ale jde to. Jak to všechno zvládnout co nejlépe?

sladkosti pro první školní den

· Režim nastavte už doma: nástup do školy, to znamená i úplně nový a jiný režim pro dítě, než na jaký je zvyklé. Zvláště pak o prázdninách mají děti volnější režim, kdy chodí později spát a ráno si mohou vstát, kdy chtějí. A to je to s čím se musí začít. Nejhorší je, když ráno dítě taháte s postele ještě rozespalé a nepříjemné. Dítě se pak logicky nemůže těšit na nový den a ještě k tomu mimo domov v úplně novém prostředí. Proto začněte nastolovat jiný režim, ještě než se do školy dítě vydá. Alespoň týden dopředu ho posílejte ve stejnou hodinu spát a ráno se snažte, ať vstává tak, jak bude vstávat do školy.

· O škole mluvte, ale jen v dobrém: o tom co se ve škole bude dít a jak to tam chodí, je dobré mluvit s dítětem už dopředu, ale nikdy ho školou nestrašte. Žádné, no počkej, paní učitelka si s tebou poradí a podobné výhružky nikdy nepoužívejte. Vede to jen k opačnému efektu. Dítě bude mít z paní učitelky strach, ještě než ji pozná a do školy se bude bát jít. Mluvte o tom, jak to ve škole chodí, že jsou vyučovací hodiny, kdy se bude něco učit a pak přijde přestávka, kdy se může dítko najíst a napít nebo si hrát s kamarády. Přibližte dítěti, jak to ve škole chodí a zkuste zapojit svou fantazii a podat to tak, že je to vlastně zábava.

· Dítě nikdy nesrovnávejte s ostatními: každé dítě je své a je jiné. Zvláště pak malé děti, nikdy nesrovnávejte s ostatními dětmi, které mohou být vyspělejší a samostatnější než to vaše nebo naopak pomalejší a nesamostatné. Dítě si svou cestu najde samo, nehledě na ostatní. Když bude mít pocit, že ho srovnáváte s ostatními, moc mu to nepřidá.
školní pomůcky

· Najděte čas na učení i zábavu: jistě, dítě si už te´d nebude moci hrát celý den a bude se muset i po příchodu ze školy připravovat na další den, ale nezapomínejte, že je to pořád dítě, takže dětství mu neberte úplně. Některé dítě zvládá i v první třídě ještě kroužky, ale na jiné už je toho prostě moc. Musíte vysledovat, co potřebuje to vaše a dát mu čas a prostor si na nové úkoly zvyknout. Do ničeho ho netlačte a zkuste se i jeho zeptat jak mu to bude vyhovovat. Najděte kompromis, aby dítě zvládalo školu, ale mělo i vlastní záliby nebo čas na obyčejné hraní.