Kulturní zábava

Chodíte rádí do divadel? Baví vás poslouchat orchestrální hudbu a navštěvuje filharmonické koncerty? Nevadí vám občas zajít do galerie shlédnout sbírku obrazů a pokochat se abstraktním uměním malíře?

V dnešní době zejména u mladší generace ubývá nadšenců pro kulturní zábavu. Většina mladých si pod kulturou představí festival pořádaný v léte někde na zámku či louce s pivem v ruce v rytmu nějaké rockové kapely.

Kulturní zábava se přirozeně vyvíjí s vývojem lidstva. Je logické, že každý z nás je jiný, každého baví něco jiného. Ne každý bude rád chodit na operu, někomu obrazy nic neříkají. Nicméně jisté kulturní povědomí by mělo být v každém z nás. Když už ne o světových dílech, je dobré znát aspoň pár našich malířů, památek UNESCO. Ať nejsme označeni za kulturní barbary.

Zkusme stručně shrnout, co vše si lze představit pod kulturní zábavou.

Návštěva divadel

Nemusíte nutně navštěvovat těžké žánry – opery a operety. Mezi lidmi jsou čím dál populárnější české i světové muzikály nastudované našimi předními umělci. Na své si přijdete i u mluveného slova v činohře. Porozhlédněte se po repertoáru nejbližšího městského divadla.

Návštěva koncertů

Opět chápeme, že navštěvovat několika hodinové smyčcovéhoorchestru, kde reprodukují hudbu Mozarta nebo Bacha, může být pro dnešní posluchače náročné. Ale můžeme vám slíbit, že například skladby od Pražského filmového orchestru vás zaujmou. Vždyť, kdo z nás nesledoval Pána prstenů, Hvězdné války a jiné známe filmy. A právě zmíněný orchestr reprodukuje soundtrack z těchto filmů.

Návštěva muzeí

Pokud vás nebaví čtení dlouhých často nezáživných povídání o historii daného místa, zeměpisné údaje apod, zkuste pro změnu interaktivní muzeum, které je plnézábavných vysvětlení ze světa vědců. Všechno si můžete ošahat, produkce bývají doprovázeny video nahrávkami či ochotná obsluha vám osvětlí věci a děje, které jste nepochopili.

I kultura může být zajímavá, jen je potřeba si umět vybrat a najít si tu část, která nás naplňuje a něco nám dává, tak abychom si odnesli příjemný zážitek a třeba i nějakou tu znalost jako benefit navíc.