Nenechte vaše schodiště zahálet

Schodiště v panelových domech patří k nejméně využívaným schodištím v České republice. Snadno se o tom přesvědčíte sami, když budete namátkou pozorovat a zaznamenávat pohyb v domě, kde je výtah. Většina lidí z vyšších pater, ne-li doslova všichni, jezdí výtahem a nehodlá se zdržovat nějakým našlapáváním po schodech. Výtah je přece rychlejší a pohodlnější, tak proč chodit po schodech?

schody v domě

Ve skutečnosti však tito lidé přichází o jednu z nejcennějších zdravotních a cvičebních pomůcek, která by jim v životě byla velkým přínosem. Chůze po schodech je jednou z nejzdravějších vůbec, a kdo má doma schodiště např. v rodinném domě nebo v rekreační chatě, neměl by jej nechat zbytečně zahálet.

točité schody

Stehna a hýždě – sedavé zaměstnání je v současné době velkým zdravotním problémem, který podporuje rozvoj civilizačních chorob. Zanedbáváme tím především dolní končetiny, a to zejména stehenní a hýžďové svaly. Nejsme pak zvyklí na delší pěší chůzi a ještě to zazdíme častým jezděním autem. Lidé se dříve mnohem více hýbali a bylo to znát jak na jejich kondici, tak i na zdravotních problémech, resp. zdraví bez zdravotních problémů.

Lýtka – všimli jste si někdy horského vůdce, který vede turistické výpravy po horách, jak má vypracovaná lýtka? Obnažená lýtky také bývala v době renesance symbolem mužské krásy a muži na ně lovili ženy mnohem lépe, než na svalnaté bicepsy. Silná lýtka udržují stabilitu při chůzi a nezklamou vás ani v situacích, kdy přenášíte nějaká těžší břemena. Navíc udržují v perfektním stavu vaše kolenní a kotníkové klouby.

Chodidla – mnoho lidí trpí plochou nohou a je to svým způsobem celosvětová epidemie, způsobená hlavně nevhodnou obuví. Vyzujte se z bot a choďte častěji naboso právě po schodech, neboť tímto způsobem skvěle posílíte svaly pro rozvoj příčné a podélné klenby a vaše chodidla pak budou vypadat k světu a zároveň vás nebudou bolet záda díky správnému držení těla.