Podnikání x zaměstnání

Zkuste si představit, že podnikáte, všechno Vám vychází, penízky se sypou a Váš podnik roste čím dál víc. Krásná představa, že ano? Ale neuskutečnitelná? To nejste sami, kdo si to myslí. Minimálně všichni zaměstnanci, kteří mají svou práci rádi, jsou na tom stejně jako Vy. I já.
Podnikání je velice složitá disciplína. Na její zahájení je potřeba mít dostatek prostředků, ať už finančních (těch nejvíce), nápadových, prostorových nebo časových. Je potřeba mít plán, abyste dopředu věděli, jestli má vůbec cenu s něčím takovým začínat. Také je třeba promyslet, zda-li budete podnikat pouze Vy sám/a, nebo si k tomu přiberete i pár lidí. Tím druhým způsobem mohou vzniknout malé firmy.
pracovník s helmou
Dobře, naspali jste plán. Měli byste se podle něj řídit. Vypadá to slibně. Ale co když Vás najednou přepadnou pochybnosti? I když ze začátku je vše zalité sluncem, může se něco pokazit, například dojdou Vám peníze, což je v této záležitosti dost nemilá skutečnost. Určitě mnoho úžasných projektů skončilo díky tomuto problému. Je tedy řešením půjčit si od banky? V dnešní době to není žádná velká překážka. Je spoustu bank s dobrým úrokem nebo programem přímo pro podnikatele. Její výběr je už na každém jednotlivci. Pak už jen zbývá Vám popřát hodně zdaru a vysoké zisky.

Když to tak píšu, zdá se mi to jako „brnkačka“. Ale z vlastní zkušenosti vím, že není. Není to tak dlouho, co mi přišla nabídka na přivýdělek. Řekla jsem si, proč ne, a s tou paní se sešla. Nakonec se z toho vyklubalo podnikání z domova. Podle jejích slov z toho časem koukaly velice slušné peníze, jenže podmínkou bylo mít do začátku určitou sumu peněz, pro mě v tu dobu nereálnou, a nakoupit zboží, které společnost nabízela.

Šlo o prodej výrobků té společnosti. Měla jsem na výběr buď jen prodávat nebo spolupracovat s dalšími lidmi, kteří budou patřit do mé skupiny, a z jejich nákupů bych dostávala procenta. Jakmile jsem toto zjistila, napadlo mě – a co když žádné lidi nenajdu? A když ano, nevěřím tomu, že si budou každý měsíc kupovat prostředek na okna. Sama si to přece nebudu kupovat do nekonečna! A také jsem měla pravdu. Oslovila jsem všechny známé, což čítalo asi 80 lidí, a z toho mi odpověděli dva. Dost smutné. To bylo první, co mě začalo odrazovat.

Druhým faktorem byl čas. Bylo by nutné jezdit i několikrát měsíčně na zpoplatněné víkendové semináře do Prahy, kterou upřímně moc neznám.
Zkrátka, nabídku jsem odmítla. Moje představa přivýdělku byla trochu jiná.
Je tedy jasné, že začít podnikat, ať už jako hlavní činnost, nebo jen navíc k zaměstnání, není lehké. Ještě mě k tomu napadá, že podnikatelé, nebo-li OSVČ, mají oproti klasickým zaměstnancům několik nevýhod:
✔    musí si sami platit sociální a zdravotní pojištění
✔    jsou ochuzeni o nemocenskou
✔    nebudou mít příliš vysoký důchod atd.

Mám kamarádku, která měla kadeřnictví na živnost. Ale už pár let je zaměstnaná a svojí bývalou živnost má spíš jako koníček. Vůbec se jí nedivím. Na druhou stranu můj tchán se celý život živil sám na sebe v oboru, který se dá nazvat „Práce všeho druhu“. Byl šikovný, lidé po něm chtěli opravit potrubí, postavit koupelnu, vymalovat a podobně. Do zaměstnání šel až teď asi 5 let před důchodem.
dolary v kufru
Být zaměstnán je pro spoustu lidí znamením jistoty. Jistoty, že 15. každý měsíc dostanou výplatu, zaplatí všechny poplatky a nebudou mít dluhy na pojištění. Záleží na každém člověku, co ho láká, a na co má odvahu.