Čím si máme svítit?

Všemožných zářivek, žárovek, výbojek a kdo ví, jakých –ek vlastně ještě je na našem trhu učiněná spousta. Je jich k mání tolik, že už se v tom jeden pomalu ztrácí, a má-li si vybrat to pravé, to aby snad prošmejdil všechny obchody široko daleko a mimo cenovek pročetl i všechny ty údaje o technických parametrech, jež se k těmto výrobkům vážou.
Všechno z toho, co je v obchodech k mání, má nějakou tu přednost. Protože kdyby to či ono nebylo v něčem nejlepší nebo aspoň dobré, na trhu by se to jednoduše neudrželo. Protože jsou sice v našich řadách i blázni, ale takoví, kteří by utráceli horentní sumy za něco, co se nevyplatí ani v následném provozu, jsou vzácností.
A jak si tedy vybrat? Co zvolit, abychom dobře učinili, abychom nebyli právě takovými blázny?
vysící žárovky
Pak bychom měli získat nějaké ty informace a srovnávat. Třeba jak si stojí .
Možná tyto dva světelné zdroje, tedy úspornou zářivku a LED diodovou žárovku znáte, možná ale také ne. A proto si zajděme pro radu k těm, kdo tomu rozumí.
Co se týká účinnosti alias světelného toku, jsou prý tyto dva typy rovnocennými soupeři a oba tak lze použít coby náhradu klasických žárovek.
Co se týká životnosti, v té vedou na celé čáře LED diodové žárovky, jimž navíc v průběhu doby „nedochází dech“, neztrácejí na svítivosti.
LED diodové žárovky vedou i co se týká jejich nitra, protože neobsahují rtuť a není je tak třeba likvidovat jako nebezpečný odpad, na rozdíl od úsporných zářivek.
žárovka v objímce
LED diodové žárovky se také rozsvítí hned po zapnutí vypínače, na rozdíl od jejich zdejších soupeřek není třeba čekat, než se „rozjedou“. A to už ani nemluvě o tom, jak těžko úsporné zářivky snášejí časté vypínání a zapínání a jak je to ničí.
Takže zatím to vyznívá jednoznačně ve prospěch LED diodových žárovek. Jež se mohou nyní, ve finiši, úsporné zářivky pokusit dohnat už jenom tím, že jsou LED diodové žárovky až o polovinu dražší.
A už je jasno. A výherce? Je jasný. Na celé čáře vyhrály LED diodové žárovky. Vyhrály to tedy aspoň u těch, komu to myslí.