Jak si vybrat tiskárnu?

V současnosti nejsou tiskárny zcela běžnou součástí pouze kanceláří, kde je potřeba tisknout smlouvy a další nezbytnosti, ale také většiny domácností, které jsou vybaveny klasickým stolním počítačem. Není ovšem tiskárna jako tiskárna. Existují celkem tři základní typy, které mají spoustu odlišností.

tisk

  1. Inkoustová tiskárna – pokud chcete levnou tiskárnu, která bude sice trochu pomalejší, ale jinak spolehlivá, určitě si vyberte inkoustový model. Jedná se o vhodný doplněk kanceláří i domácností. Na této tiskárně můžete vytisknout co jen si budete přát. Hlavně obrázky a fotografie vypadají z inkoustové tiskárny hodně k světu, i když zde záleží hlavně na tom, který typ si pořídíte. Levnější modely nenabízejí tak kvalitní tisk jako dražší verze, ale i ty nejlevnější pořád produkují vyšší kvalitu tisku než laserové tiskárny.
  2. Laserová tiskárna – už z názvu je asi jasné, že tento typ tiskáren se vyznačuje hlavně svou vysokou rychlostí tisku. Většina laserových modelů zvládne vytisknout během jedné minuty až šedesát stran, což znamená jednu stranu za vteřinu. Nutno však dodat, že se musí jednat o text, nikoliv obrázky. V tomto směru laserové tiskárny trochu pokulhávají za svými inkoustovými kolegyněmi. Obrázky totiž neumí tisknout příliš kvalitně. Za to však jsou jejich provozní náklady daleko nižší, a to několikanásobně. Rychlé laserové tiskárny jsou vhodné všude tam, kde je potřeba tisknout hodně materiálů.

tiskárna

  1. Multifunkční tiskárna – multifunkční, nebo také kombinované tiskárny se řadí mezi stroje, které nenabízejí pouze samotný tisk, ale i další možnosti. Nejčastěji se tiskárny kombinují se scannery. Ten je vhodný jak pro skenování různých dokumentů, tak i kupříkladu různých knížek nebo časopisů. Proto se multifunkční tiskárna dokáže prosadit nejen v pracovním prostředí, ale také v mnoha domácnostech. Samozřejmostí je, že se dají tyto tiskárny napojit i na různé mobilní zařízení, například na tablety.