Kdy přestat s dietou?

Hubnutí je již několik desítek let předním tématem, jež hýbe naší společností. A není se čemu divit, jelikož v posledních letech se obezita stává stále větším problémem, se kterým se bohužel stále častěji můžeme setkat u malých dětí a dospívajících.

snižování hmotnosti

Na druhou stranu se tolik nemluví o negativních dopadech, jež sebou nese nadměrné snižování hmotnosti či dlouhá kalorická restrikce. Pokud i vy dlouhodobě omezujete svůj denní příjem potravin, pak zbystřete a čtěte pozorně dál, jelikož existuje hned několik věcí, na které byste si měli dávat pozor.

Únava

Pokud se dlouhodobě potýkáte s extrémní únavou a dietu držíte déle než zhruba tři měsíce, začněte uvažovat a zvýšení kalorického příjmu. Mírná únava a pokles energie je jev, který ze v redukčním stravovacím režimu může objevit. Avšak extrémní vyčerpání značí, že tělo hodně střádá. Proto je v takovéto situaci vhodné zvážit reverzní dietu, prostřednictvím které budete pomalu opět navyšovat svůj denní kalorický příjem. Takto se vyhnete nechtěnému jojo efektu.

únava při dietě

Příliš nízká váha

Velmi často se stává, že první zhubnuté kilogramy jsou pro člověka obrovskou motivací pro další redukci hmotnost. Mějte však na paměti, že pro každé tělo existuje určitá ideální váha, na které se vašemu zdraví bude nejlépe dařit. Nejedná se přitom o konkrétní číslo, nýbrž určité rozmezí, na které se vaše tělo bude opakovaně vracet. Pro určení této váhy vám může pomoci například bmi index, který poslouží jako určité vodítko.

Hormonální nerovnováha

Zejména u žen představuje přílišná kalorická restrikce a nadměrné cviční velké zdravotní riziko pro hormonální zdraví. Velice často se totiž stává, že ženy v redukčních dietách ztratí svůj menstruační cyklus a naprosto si rozhodí hormonální rovnováhu v těle. Pokud se toto děje právě vám, pak je nutné zvýšit denní příjem potravy a upustit od přílišného cvičení. Fyzické náročné aktivity vyměňte za procházky či jógu.