Které domácí testy na koronavirus jsou k dispozici a jak fungují? Vyberte si vhodný způsob samotestování!

Bojíte se nákazy koronavirem? Máte příznaky a nechcete, aby se nemoc dostala dál? Včas můžete virus zachytit i domácími testy. Který ale použít?

Které domácí testy na koronavirus jsou k dispozici a jak fungují? Vyberte si vhodný způsob samotestování!

Přesnější jsou vždy testy prováděné v laboratořích, na odběrných místech či v nemocnicích, ale i doma můžete včas zachytit výskyt viru u vás nebo členů rodiny a to poměrně pohodlně a hlavně rychle. Antigenní domácí testy jsou dnes prováděny i v zaměstnání nebo ve školách, ale pokud vám není dobře a jste doma, dalšímu šíření viru můžete snadno zabránit, pokud si uděláte test a pak zůstanete v izolaci. Na trhu se navíc objevuje hned několik testů, jak si z nich ale vybrat?

antigenní testy

Jaký samotest zvolit?

Jakmile se pandemie koronaviru začala rozšiřovat, bylo testování jediným způsobem, jak včas rozpoznat, zda jste opravdu nakaženi nebo máte jen běžné nachlazení. Za domu kdy v pandemii už žijeme, se testy ale i právě samotesty staly doslova naším denním chlebem. Setkáváme se s nimi ve školách, v práci no a samozřejmě bychom je měli mít pro jistotu i doma. Nikdy totiž člověk nemůže vědět, kdy může takový test potřebovat. Antigenní testy se provádějí třemi různými způsoby, volit je tak můžeme zejména podle toho, který způsob testování je nám nejpříjemnější. A pokud testujeme děti, i podle toho, co dítěti nezpůsobí takové trauma.

Domácí testy se mohou provádět ze slin, z výtěru z nosu a také z výtěru z krku. Antigenní testy ze slin covidexpert.cz jsou pak nejméně náročné, provádějí se velmi snadno a i výsledek se rychle objeví. Těmto testům říkáme také lízátkové nebo plivací testy a toto testování ocení asi hlavně děti. Stačí totiž pouze vzorek slin, takže není potřeba se tyčinkou šťourat v nose či v ústech.

testy na koronavirus

Jak rychle je znám výsledek?

Samotné domácí testování je rychlé, u některých testů je pak znám výsledek ihned, u některých se čeká maximálně patnáct minut. Pak už víte, zda jste pozitivní nebo negativní. Pokud vyjde test pozitivní, musí člověk zůstat doma a kontaktovat lékaře. Díky testům se ale pak nákaza nešíří zase dál a člověk alespoň ví, na čem je.

Samotesty je dobré mít doma v zásobě, protože v dnešní době se bez nich takřka neobejdeme.