Maturita z matematiky- ano nebo ne?

Všichni víme, že nás vždy otravovaly funkce, museli jsme umět vypočítat logaritmy a narýsovat podle podobnosti další trojúhelník. Většina z nás tyto dovednosti po opuštění středních škol už nikdy nevyužila. Ten, kdo je pak potřeboval, byli většinou spolužáci s technickým myšlením, kteří šli studovat ČVUT nebo jiné technické univerzity. Co ale ti studenti, kteří chtějí jít studovat humanitní obory a matematika je jejich utrpením?

oslava maturity
Sto lidí, sto chutí

Pokud jste jedním z Husákových dětí, které si muselo projít povinnou maturitou, určitě budete chtít, aby to tak zůstalo i nadále. Vůči Vám by bylo nespravedlivé, kdyby se povinná maturita z tohoto méně oblíbeného předmětu zrušila. Ale k čemu bude budoucímu lingvistovi, herci nebo studentům na učebních oborech s maturitou dobrá maturita z matematiky? Je to věc osobního názoru, každopádně je dobré se nad touto otázkou zamyslet.

Úroveň se snížila

Dnes má maturitu téměř každý, dříve tomu tak rozhodně nebylo. Pokud chceme, aby byla zavedena maturita z matematiky, musí mít nějakou přiměřenou úroveň. Pokud však nějakou zavedeme, musí být odpovídající úrovní jak pro číšníky na učilišti, tak pro studenty gymnázií. Už teď si každá škola vytváří svou vlastní (takzvanou profilovou) část maturity, jejíž úroveň se liší. Už to může být považováno za znevýhodnění žáků navštěvujících obtížnější střední školu.  Pokud chceme maturitu, rozhodně by měla být jednotná. Pokud se její úrovně začnou lišit, budeme muset vytvořit jakési stupně, podle kterých budeme jednotlivé maturity našich studentů oddělovat. A přiznejme si, komu by se chtělo vytvářet seznam zhruba dvaceti úrovní maturity a následně ho rozesílat všem firmám po celé České republice? Nikdo si neuvědomuje, jak moc velký chaos by to případně na trhu práce způsobilo.

studentka s batohem
Matematiku potřebujeme všichni

Všichni mi potvrdí, že si alespoň jednou museli spočítat objem válce, když nakupovali plechovky s barvou na vymalování obýváku, museli spočítat, zda sleva opravdu odpovídá zlevnění trička, nebo když jste po dítěti kontrolovali základní výpočty násobilky.  Matematiku potřebujeme, ale jen určitou úroveň z ní. Navíc k prospění u maturity stačí dnes zhruba pouhých třicet procent.

Vysoké školy ji požadují

Některé české vysoké školy maturitu z matematiky požadují. Je to pochopitelné, pokud je studium na škole zaměřeno právě na ni. Vysoké školy se tak chrání od studentů, které by pak bezprostředně po nástupu vyházeli při zkouškách.