Mládí pryč a do důchodu daleko

Ač se vám to možná zdá moc, běžný člověk dožívající se průměrného věku by měl v penzi prožít ze svého života jednu čtvrtinu. Další díl stráví dětstvím nebo v pozici studenta. A zbytek pak věnuje práci, rodině, spoření a utrácení, budování domova a kariéry, splácením hypotéky, vydržováním dětí na studiích a také realizováním svých vlastních přání a tužeb. Prostě se snaží ze všech svých sil žít spokojeně, šťastně a plnohodnotně, někam se podívat a také strávit volné chvíle ve společnosti svých blízkých ač už z řad rodinných příslušníků nebo kamarádů či známých.
důchodci a peníze
Při tom všem shonu by ale bylo dobré zamyslet se i nad tím, jak chcete stáří a zasloužený odpočinek strávit. Pokud to zdraví dovolí, určitě aktivně, vždyť přece i podzim života může být krásný. Aby bylo možné zrealizovat si i v pozdějším věku, tedy v důchodu, svá přání a touhy, jsou tu různé možnosti a varianty, jak si finančně tzv. na stará kolena přilepšit.
Proto jsou zde penzijní společnosti, kde si mohou i lidé kolem třicátého roku věku spořit pravidelně měsíčně alespoň malou částku, která finanční rozpočet rozhodně nijak výrazně nezatíží. V průměru si občan odkládá měsíčně stranou necelých čtyři sta korun českých. Pokud započteme i úrok, o který se každoročně bude naspořená částka navyšovat, při odchodu do penze tak můžete disponovat částkou kolem čtyři sta tisíc korun českých.
Spořená částka se samozřejmě odvíjí od aktuálních možností a daném reálném příjmu. Hůře jsou na tom lidé s nízkým platem.
senioři na houpačce
Spoření do penze nám také komplikují neustále se zvyšující náklady spojené s chodem domácnosti, s výchovou a studiem dětí. Ideální částkou, kterou by měl čerstvý penzista pobírat, je ta, která by se přiblížila alespoň osmdesáti procentům z částky představující náklady na živobytí. Pokud využijete služeb penzijního připojištění, navíc máte možnost získat od státu docela slušný příspěvek. Navíc naspořenou částku můžete čerpat jednorázově nebo v pravidelně vyplácených rentách.