Zásuvky a vypínače Schneider jako součást komplexu inteligentních domácností

Co je to inteligentní dům? Jistě vás napadne řešení s pomocí nějakého chytrého elektronického zařízení, tedy např. samočinného ovládání osvětlení, vytápění, stínící techniky, domácích spotřebičů, zabezpečovacích zařízení atd. V zásadě by nám něco takového mělo zpříjemnit pobyt v domě natolik, že nám odpadne starost o řadu podpůrných systémů.
ovládání domu.jpg
Inteligentní domácnost se postará o optimální provoz topného systému, otevírá vrata garáže, zabezpečuje objekt před nezvanými hosty a chrání jej před vznikem požáru, nebo před únikem vody. To jsou jen některé z příkladů tzv. systémů řízení, které lze jednoduše připodobnit k výpočetní technice, resp. k optimálně nastavenému běhu operačního systému.
ustřižené kabely.jpg

KMX působí na trhu již více než 15 let

Systémů chytrých domácností je na trhu více, jedním z nejznámějších je KNX, který využívá ve své produktové řadě např. výrobce osvětlovací techniky https://www.lightpark.cz/vypinace-a-zasuvky-schneider-unica/.
Vytvořit ucelený systém, který by byl jednotný, bylo námětem pro řadu firem. KNX tedy sdružuje více výrobců, kteří spolupracují na vývoji těchto technologií, což má význam především pro koncového zákazníka. Uvědomují si to zejména konstruktéři ucelených a propojených zařízení. Pokud by totiž neexistoval jednotný systém, zanikla by podpora jednotlivých prvků, nebo celého systému zároveň, a koncepce inteligentních domů by se musela vyvíjet znovu od prvopočátku. Díky systému KNX dnes mohou zákazníci žádat o vzájemně kompatibilní prvky, např. senzory a čidla stmívací, pohybová, protipožární, fotometrická, teplotní, vlhkostní, a další.
inteligentní domácnost přes wifi.jpg

Ovládání prvků inteligentní domácnosti z chytrého telefonu a domácí Wi-Fi sítě

Ve finále to tedy může vypadat tak, že lze do mobilního telefonu nebo tabletu naprogramovat samočinný pohyb žaluzií, nastavení stmívání a barevného tónu světla podle denní doby, zapínání audiosystému doprovodné hudby při různých příležitostech, ovládání žaluzií podle intenzity světla v ložnici, spínání zahradního a balkonového osvětlení, nebo dokonce zabezpečení domu při jeho opuštění tzv. odchodovým spínačem. Ten dokáže při stisku jediného tlačítka vypnout navolené zásuvkové okruhy (např. kromě chladničky a kotle vytápění), a rovněž světelné okruhy. Vznikne tím dokonalá ochrana proti požáru, kdy se jeho pravděpodobnost sníží na minimum.